Siłownie zewnętrzne – trening alternatywny na powietrzu

2

Siłownia zewnętrzna to idealne miejsce dla ćwiczeń fizycznych uprawianych na wolnym powietrzu. Przez cały rok, nawet w niepogodę, na oświetlonym i ogrodzonym placu, można kształtować fizyczną formę, budować kondycję i trenować wydolność organizmu.

Siłownie zewnętrzne powstają w dużych i mniejszych miastach jak grzyby po deszczu. Pojawiają się na nowych osiedlach i tych rewitalizowanych, funkcjonują w parkach i miejskich ogrodach. Stają się coraz bardziej profesjonalne i bezpieczniejsze. Nie tylko pomagają utrzymać ciało w dobrej kondycji, ale budują małe społeczności, integrując mieszkańców w każdym wieku.

Plenerowe siłownie – zalety

Największym atutem plenerowych siłowni jest ich dostępność przez 24 godziny doby. Mają do nich dostęp poranni biegacze, południowi spacerowicze i wieczorni miłośnicy fitnessu. Przez cały dzień, doskonale oświetlone, zachęcają do ćwiczeń młodych, najmłodszych pod opieką dorosłych, osoby dorosłe i te najbardziej doświadczone. Ich atutem jest położenie, pełne doświetlenie i oczywiście same urządzenia, w pełni profesjonalne, dostosowane do osób w każdym wieku.

Urządzenia dostępne w siłowniach zewnętrznych muszą być szczególnie starannie dobrane. Pierwszym kryterium doboru jest bezpieczeństwo użytkowników. Wszystkie one są uruchamiane wyłącznie siłą mięśni i działają tylko wtedy, gdy ich pracę inicjuje człowiek. Każde z nich opatrzone jest szczegółowym opisem w postaci prostej grafiki, tak by każdy potrafił je obsługiwać. Wszystkie zestawy do ćwiczeń ustawione są na chłonnym i amortyzującym podłożu, tartanie czy innym, równie elastycznym, tak by jeszcze mocniej zwiększyć bezpieczeństwo poruszania się pomiędzy kolejnymi urządzeniami.

Alternatywy dla siłowni zewnętrznych

Czołowym producentem siłowni zewnętrznych w Polsce jest firma Fit Park, która specjalizuje się w wyposażaniu, projektowaniu i montażu siłowni plenerowych. Proponowane przez tę firmę urządzenia do ćwiczeń spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników tych obiektów. Siłownie plenerowe Fit Park to gwarancja bezpieczeństwa użytkowania, a także odporności na warunki atmosferyczne.

Wyposażenie siłowni zewnętrznych

W większości siłowni plenerowych można znaleźć podobne urządzenia, nawet wówczas, gdy pochodzą od różnych producentów. Zwykle stoi tam co najmniej jeden stepper, najczęściej dwustanowiskowy. To zresztą cecha większości tego rodzaju urządzeń. Stepper rozgrzewa mięśnie nóg, bardzo często urządzenie to wymaga również towarzyszenia pracy rąk. Podobnie trenuje się na orbitreku, gdzie wymagana jest doskonała koordynacja pracy rąk i nóg.

W outdoorowych siłowniach stoi zwykle wioślarz. Doskonałe urządzenie do ćwiczenia mięśni rąk, pleców i brzucha. Zwykle dwustanowiskowe, oblegane przez młodszych uczestników. Dużym powodzeniem cieszą się krzesła uruchamiane w sposób przyciągający i odpychający mięśniami rąk. Obciążeniem dla nich jest własna masa ciała, od której zależy ilość niezbędnej energii koniecznej do uruchomienia krzesełka.

Ogromną popularnością cieszą się zawsze rowery, a raczej pół-rowery, stacjonarne urządzenia imitujące jazdę na rowerze. Sprawdzają się w tych  miejscach, gdzie jazda na rowerze tradycyjnym jest utrudniona, choćby przez brak ścieżek rowerowych. Starsze osoby preferują urządzenia imitujące ruch ze zbioru ćwiczeń tai chi. Wszelkie skręty, obroty, półobroty, krążenia nóg i rąk znakomicie uruchamiają stawy i w sposób bez-obciążeniowy ćwiczą mięśnie. Urządzenie do podciągania nóg wymaga już większej sprawności. Ćwiczący musi utrzymać się na wyprostowanych rękach i unieść proste nogi siłą mięśni brzucha. To wymagające i bezpieczne urządzenie kształtuje wygląd brzucha.

Siłownie zewnętrzne to doskonała alternatywa dla elitarnych i płatnych siłowni, dostępnych w określonych godzinach. Tutaj wystarczy dotrzeć i świetnie się bawić, wykonując kolejne rundy ćwiczeń na całe ciało. 

Podziel się.

2 komentarze

  1. Koło bloku mojej babci zrobili jakiś czas temu taką siłownię, super sprawa. Wiadomo, że przez jakiś czas była wyłaczona z użytku przez pandemię, ale potem znów była dostępna i faktycznie jak pozamykali siłownię to bardzo się przydała. Na siłkę wracam, ale trening na świeżym powietrzu też zamierzam na stałe włączyć do swoich codziennych aktywności

  2. Na początku byłam sceptycznie nastawiona do tych siłowni zewnętrznych – wydawało mi się, że zrobienie całościowego treningu na nich to po prostu mrzonka. Sprzęty na takich siłowniach to jednak pełna profeska, polecam każdemu

Zostaw odpowiedź